2. radostinalassa
3. zahariada
4. bogolubie
5. varg1
6. kvg55
7. gothic
8. planinitenabulgaria
9. mt46
10. samvoin
11. reporter
12. wonder
13. getmans1
14. bosia
2. katan
3. leonleonovpom2
4. mt46
5. ka4ak
6. dobrota
7. ambroziia
8. donkatoneva
9. milena6
10. vidima
2. desitomova
3. lamb
4. siainia
5. hadjito
6. energyawakeningbg
7. metaloobrabotka
8. mimogarcia
9. bateico
10. djani
С приветствие и пожелание за добра и ползотворна работа към мисията на ОЛАФ, МВР на Република България и Клуб журналисти срещу Корупцията с ръководител Ренета Николова
от
академик Йордан Стоилов Иванов -
член на Управителните съвети
на
Организацията на обединените българи от цял свят и на академия МАБИК!
Ренета Николова ръководи Международната пресконференция по проекта "ОЛАФ - с лице към европейските граждани” в Световния ден на печата 3 май в София
Министър Цветанов, Алесандро Бутиче и Ренета Николова
Анна Зографова
На 3 май – Световния ден на печата, Клуб “Журналисти срещу корупцията” организира в Конферансната зала на Съдебната палата в София международна пресконференция и семинар за опита на специализираните служби и съдебни органи на Италия и Словакия, озаглавена "ОЛАФ - с лице към европейските граждани". Модератор на събитието е председателката на Съюза на журналистите в България “Подкрепа” Ренета Николова. Пресконференцията бе организирана с подкрепата на програма Херкулес II на ЕК. Гости на събитието от комуникационната мрежа на ОЛАФ бяха ръководителят на отдел АЗ “Директни разходи и Външна помощ” Алесандро Буриче, Фреди Дезеур от Генералната дирекция “Информационно обслужване и медии” – ръководител на отдел 02 “Външен одит”, капитан Джан Лука Берути – от Финансовата полиция на Италия, Дагмар Папцунова от Главната прокуратура на Република Словакия, говорителят на Чешките митници Иржи Бартак. Участници от българска страна в събитието бяха вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, главният прокурор Борис Велчев, председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев, ръководителката на дирекция АФKОС Соня Клисарска, зам. Директора на дирекция “митници” Анатолий Странджев”, директорът на института по социология към БАН Екатерина Маркова, множество магистрати и журналисти. Коментирана бе ролята на международното сътрудничество за противодействие на измамите и злоупотребите с европейските фондове както и изпълнението на проекта , реализиран с подкрепата на Европейската общност по програма “Херкулес ІІ”.
Министър Цветанов откри международния обучителен семинар и приветства лично участниците като увери присъстващите, че правителството и българските власти полагат всички усилия сътрудничеството с ОЛАФ да бъде задълбочено и укрепено и, че страната ни и занапред ще продължи да оказва пълно съдействие на Европейската служба за борба с измамите. “Както моята врата, така и тази на главният прокурор Борис Велчев са винаги широко отворени за дискусия с представителите на ОЛАФ”, заяви министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов на форума, уточнявайки, че “борбата с измамите с еврофондовете е важна за правителството ни, но не може да се
пренебрегват и измамите с парите на българските данъкоплатци. Освен това дирекция АФКОС в МВР, в качеството си на национална контактна точка с ОЛАФ вече е ефектен инструмент за реализиране на тази политика на правителството”.
Според министър Цветанов сега повече от всякога се нуждаем от специализиран
съд при положение, че през последните 20 г. се търси вината у българските граждани, а не в тези, които са извършвали престъпления. Министърът посочи, че за него е важно
правителството ни да продължи стила си на работа от първите си
осем месеца. Той уточни и че: “Политиката на МВР, като част от споделянето на европейския ценностен модел в държавното управление на страната, е политика на нулева толерантност към всички видове корупционни прояви – от най-дребната, “уличната”, до тази по най-високите етажи на властта – продължи министър Цветанов: “Изключително важен елемент в цялостната борба с корупцията и правонарушенията е пълната нетърпимост към отделните случаи на корупционно или неправомерно поведение от страна на цялото общество. За всички нас е вече ясно, че както корупцията, така и борбата с нея е двустранен процес. Трябва да променим начина си на мислене и обществото да не допуска това да се случва. Разбира се, това никак не е лесна задача, но тя ще има успех тогава, когато институциите, и неправителствените организации, и обществеността, и медиите обединят усилия в тази посока. Бих искал да подчертая, че българската държава осъзнава напълно значимостта на финансовите инструменти за подобряване на качеството на живот на гражданите на Европейския съюз, така че правителството има волята и решимистта да усъвършенства необходимите механизми и капацитет, за да се постигнат видими и значими резултати в борбата с противодействие на измамите и нередностите със средства от Европейските фондове. Сигурен съм, че ще убедим европейските ни партньори, че съвместната ни работа е на необходимото за Евопейския съюз ниво”.
Ръководителят на отдел разследвания, директни плащания и външна помощ в ОЛАФ Алесандро Бутиче заяви в своето експозе, че желанието на службата е да продължи пътя на Франц-Херман Брюнер в България и организацията да бъде критикуващ приятел на страната ни.
В своето изказване д-р Дагмар Папцунова уточни, че предпоставка за успешна и ефективна борба с престъпленията, нанасящи щети и засягащи финансовите интереси на ЕС е не само приемането на съответни материално-правни норми, но и създаването на адекватна институционална база. Законодателството на Словашката република определя и установява престъпления, засягащи финансовите интереси на Европейската общност като в този контекст Словашката република е избрала пътя на изграждане на специализирани съдебни органи със закон от 2003 г. какъвто е учредения Специализиран наказателен съд и Ведомство на специалната прокуратура, имащи статут на висша съдебна инстанция. Тя запозна присъстващите с работата на Ведомството на специалната прокуратура в Словашката република уточнявайки, че понастоящем се водят наказателни преследвания, свързани с финансовите интереси на Европейската общност по 58 дела, от които в съда са внесени 25, а 33 се намират на стадий предсъдебно производство.
Представенбе и документалният филм "ОЛАФ -с лице към европейските граждани" на телевизионната журналистка Ренета Николова и операторите Калоян Божилов и Димитър Скобелев. Снимките на уникалната за България лента са осъществени в три държави-Италия, Словакия и Белгия, като екипът е снимал рискови кадри – разбиване на международна мрежа за контрабанда с цигари от хеликоптери, катери и самолет. Филмът представя опита на специализираната финансова полиция на Италия – “Гуардия ди финанца”, на специализираните прокуратура и съд в Словакия. В него се коментира значението на координиращата роля на ОЛАФ за международното сътрудничество. Сценарият и заснимането на успешните практики с разрешените вече случаи на ОЛАФ имат за цел да повишат информираността за организацията като институция – как функционира, на ролята й да защитава финансовите интереси на общността, на значението на международното сътрудничество в разкриване на престъпленията и измамите от особено значим характер. Чрез филма се илюстрира борбата срещу измамите и корупцията със специфични практики и уроци, научени от успешно разрешените случаи в европейските страни – Чехия, Италия и Словакия. Филмът ще бъде представен и показат официално в Брюксел в сградата на ЕК Берлиамон на Открития ден на Европа - 8-ми май.