Най-четени
1. atil
2. radostinalassa
3. zahariada
4. bogolubie
5. varg1
6. kvg55
7. gothic
8. planinitenabulgaria
9. mt46
10. samvoin
11. reporter
12. wonder
13. getmans1
14. bosia
2. radostinalassa
3. zahariada
4. bogolubie
5. varg1
6. kvg55
7. gothic
8. planinitenabulgaria
9. mt46
10. samvoin
11. reporter
12. wonder
13. getmans1
14. bosia
Най-популярни
1. shtaparov
2. katan
3. leonleonovpom2
4. mt46
5. ka4ak
6. dobrota
7. ambroziia
8. donkatoneva
9. milena6
10. vidima
2. katan
3. leonleonovpom2
4. mt46
5. ka4ak
6. dobrota
7. ambroziia
8. donkatoneva
9. milena6
10. vidima
Най-активни
1. sarang
2. desitomova
3. lamb
4. siainia
5. hadjito
6. energyawakeningbg
7. metaloobrabotka
8. mimogarcia
9. bateico
10. djani
2. desitomova
3. lamb
4. siainia
5. hadjito
6. energyawakeningbg
7. metaloobrabotka
8. mimogarcia
9. bateico
10. djani
Постинг
08.09.2009 14:32 -
След изясняване на човешкия Геном идва ред на войната за питейната вода
Автор: bojanapankov
Категория: Технологии
Прочетен: 1225 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 10.09.2009 15:24
Прочетен: 1225 Коментари: 0 Гласове:
0
Последна промяна: 10.09.2009 15:24
След изясняване на човешкия геном идва ред на войната за питейната вода
Подземна река тече под Люлин планина и София
Искърският пролом е образуван вследствие на катаклизъм
Акад. Йордан Иванов
Mont-press.com - Бр. 25 (1462), год. ХVIII, 29 март - 2 април 2007 г
Тъй като винаги съм държал на точните цифри за екоустойчивостта в живата и нежива материя, в сферата на живота, растенията, водата, металите и в цялата екосистема във времето, искам да обърна специално вниманието на учените върху проблема със земната питейна вода. Защото само десетилетия ни делят от времето, в което чистата питейна вода ще струва много по-скъпо от златото и от петрола.
В своя научен труд за аномалните явления и техните биолокационни проучвания, посветен на сензационните тези за земята и човешката цивилизация, предоставен още през 1980-та г. на АН на СССР, на член-кореспондента на същата академия Александър Горбовски и на Украинската академия на науките, посветих една специална информация за водата на планетата ни. Защото без водата, животът на планетата ни би бил немислим. Тя дава животворната си влага на растенията, хората и животните, а там, където водата липсва, всичко се превръща в мъртва пустиня.
Към края на ХХІ век екологично чистата вода ще се цени повече от златото. Ако за в бъдеще ще продължават да се водят войни, както неведнъж съм отбелязвал, то през ХХІ век тези войни ще бъдат освен за Човешкия геном и за водните ресурси на планетата. От огромна важност е значението на сладката вода за живата материя, за живота на човека въобще. Повече от 1/5 от изчезващите земноводни видове живеят в или около сладките води. А повече от половината повърхност на земята е залята от огромни по размерите си водни басейни, но само нищожна част от тяхната вода е сладка. Изчислено е, че 97.5% от всичките запаси с вода на земята са солените води на моретата и океаните и едва 2.5% о т световните запаси са от сладка. От тях днес 70% са във вид на ледени блокове, глетчерите и ледниците. Запасите от питейна вода са били и ще продължават да бъдат най-скъпоценното съкровище на земята.
Основният захранващ източник на десетките и стотици реки и езера, на хилядите планински извори, бликащи на повърхността, е подземната подводна река, която поема своя път от дълбините, в близост до Лисабон. След това прекосява територията на цяла Испания, Италия, Гърция, България и Румъния за да се появи в източната част на Карпатите, където поставя началото на двете надземни реки Уж и Тетерев.
Известно е, че строителството на централата в Белене беше спряно през 1986 – 87 г. по изрично нареждане на тогавашния генерален секретар на БКП и ръководител на държавата Тодор Живков, който знаеше, че причината за това освен разломът Вранча са именно подпочвените води. Длъжен съм да обърна особно внимание на учените, като специалист по разкриване на архологически, исторически, природни богатства и биолокация, че строителите на АЕЦ “Белене” трябва да се съобразят имено с подземните подпочвени води, които извират в източната част на Карпатите във вид на същите тези две реки – Уж и Тетерев, минаващи под планината Вранча. Не трябва да се забравя, че при всяко едно земетресение на планината Вранча, разломът продължава през българска територия по подземните води. Именно тази причина бе спряно изграждането на жилищния коплекс “Люлин” в столицата към комплекса Западен парк, защото тази подземна река протича оттам, като продължава да захранва и хилядите извори на планините на България и други страни. Остатъка от количеството питейна вода излиза в изворите на двете реки Уж и Тетерев, които се вливат в реката Днепър.
Под София, която е на пясък и баластра, продължава да тече на голяма дълбочина под територията на днешния жилищен комплекс “Люлин” същата подземна река, с внушителна ширина от 570 метра. Тази подземната река е спомагала за оттичането на вътрешното море, разположено някога в пределите на Софийското поле. При някои от земните катаклизми, настъпили в тази част от планетата, през която протича реката, тя ту се е разливала, ту е прибирала своите подземни води в широкото си корито, а в по-късно геологическо време - 300 години след отцеждането на вътрешното море, при нов катаклизъм се е образувал и Искърският пролом. Уточнил съм координатите на подземната река, която по мои изчисления пресича Люлин планина, спуска се между квартал “Западен парк” в столицата и спирка Мототехника, в жилищен комплекс “Люлин”. Тази река продължава своя път, захранвайки едновременно с това и периодично появяващата се надземна рекичка. Това обикновено става в сушави години, свързани със земните свличания.
Споменавайки Искърското дефиле, бих искал да направя уточнение и за начина, по който е било образувано то. В близозст до град Своге, преди много години е имало действащ вулкан. Едно от неговите мощни изригвания става причина за разцепването на планината и появата на пролома. Името на местността, където е бил вулканът, днес се нарича Свлачище. Характерно за местността на този вулкан е, че не е могъл да изхвърля големи количества лава, тъй като огнището му е било разположено на около три километра под земната повърхност. Така под въздействие на високите температури, заобикалящите го скални ронливи маси са променили своя вид.
С нарастване броя на населението на земята, нараства и замърсяването на подземните води, което се превръща в проблем, защото на замърсяване се подлагат не само повърхностните води, но и подземните. По данни на Световната здравна организация и научните подразделения на ООН, днес на замърсяване са подложени не само надземните, но и подземните водоизточници и реки. И като цяло, тяхното състояние се отчита като критично, с тенденция за опасно влошаване. Надявам се, с моята информация, преценки и изчисления да бъда полезен и улесня учените и специалистите, в преценките на анализа за състоянието на подземните води не само в България. И тъй като подробни проучвания на замърсяването на подземните води не са правени, към настоящия момент не може да бъде съставена дори и точна картина за тяхното замърсяване. Те като цяло са подложени непрекъснато на замърсяващото въздействие – последица от стопанските дейности на човека. Подземните води са подложени на замърсяване от нефтени отпадъци, от отходни дейности на производствени предприятия, от дейността на предприятия, свързани с планинскопреработваща промишленост. Затова филтрите на флотационните фабрики, екопречиствателните съоръжения на металургичните заводи, хранилищата на земни химически отпадъци, торове са от изключително значение. Факторите, които най-силно замърсяват подземните води са нефтените продукти, фенолите, тежките метали /мед, цинк, олово, кадмий, никел, живак/, сулфатите, хлоридите, както и съединенията на азота. Затова истинската наука е изправена пред необходимостта да проучва подземните води въз основа на натрупаните знания за тях, хипотезите и данните, ползвани до сега. От значение в същата връзка е и ползването на тези води през последните десетилетия.
Моите изследвания и изчисления доказват, че ежегодният прираст на безвъзвратна водоупотреба възлиза на 4-5%. А перспективите и разчетите показват, че ако тези темпови на потребление на водата от населението се съхранят, отчитайки естествено и прираста на населението както и световния обем на производство, човечеството ще разполага със запаси от прясна питейна вода само и единствено през следващите 100 години. Затова апелирам към всички световни екоорганизации, съвместно с ООН, да помислят много сериозно какви мероприятия трябва да осъществят, за да съхранят водните ресурси на планетата. И като финал на моето експозе ще приведа примери с това, че 75% от прясната вода е замразена в планинските ледници, в областта на полярните шапки, освен това още 24% от тази вода се намира под земята във вид на грунтови води, а също и още 0,5% от същата тази вода е съсредоточена в почвата във вид на влага. Темата е с продължение като следващият материал е посветен на глобалното затопляне и подводните океански течения на сладката вода.
Библиография:
1. Академик Йордан Иванов, София 2004 г. София, издателство ЕТ”Йордан Иванов” – “Аномални явления и техните биолокационни проучвания”
2. Руководство по контролю качества питьевой воды. 2-е издание., т.1, ВОЗ, Женева, 1994.
3. Н.А. Агаджанян, В.И. Торшин «Экология человека» - ММП «Экоцентр», КРУК 1994
4. Бернард Небел «Наука об окружающей среде» (В 2-ух томах), «МИР» М. 1993 г.
Akad. Iordan Ivanov |
Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене
За този блог
Гласове: 450